Didim’de Gezilecek Yerler

Didim’de Gezilecek Yerler
Didim’de Gezilecek Yerler
26 Şubat 2023

Didim Gezilecek Yerler nereler? Tarihi alanları plajları ormanları ile tatil yapanların ilk tercihleri arasında yer alan Didim ile tanışmaya hazır mısınız? Yazımızda Didim’e tatil yapmak için gidecek kişilerin gezi planında mutlaka olması gereken yerlerden bahsedeceğiz. Didimin en güzel yeri neresidir? Eski ismi ile Yenihisar olan Didim birçok koy ve körfeze sahiptir. Doğanın denizle buluştuğu Didim, Aydın’ın turistik bir ilçesidir. Birçok tarihi yapıta ev sahipliği yapan Didim özellikle sıcak yaz aylarında yerli ve yabancı fark etmeksizin birçok misafir ağırlıyor.

Ege Bölgesi’nin tatil için sıkça tercih edildiği yerlerden biri olan Didim kaç günde gezilir? Nisan ayından Kasım ayına kadar dilediğiniz gibi ziyaret edebileceğiniz Didim yaz sezonunu erken açıp geç kapatır. Hem gece hem gündüz gezebileceğiniz birçok yeri olan Didimi doğru bir gezi planıyla ortalama 2-3 günde gezebilirsiniz. Peki Didimde gece ne yapılır? Bu ilçe elbette sadece tarihi ve doğal alanlarıyla ön plana çıkmıyor. Turistik bir bölge olması nedeniyle pek çok eğlence mekanı bulunan Didim gece hayatı ile de ön plana çıkıyor.

Didimde nerede tatil yapılır? ‘Nereler gezilir, en güzel plajlar nerededir, en başarılı restoranlar hangileridir?’ merak ediyorsanız bütün detaylar yazımızın devamında…

İlginizi çekebilir: Kaş’ta Gezilecek Yerler

Didim'de Gezilecek Yerler

Didim’de Gezilecek Yerler

Didim Merkezde Neler Var?

Didim’in birçok plajı ve gezilecek yerleri merkezde bulunuyor. Özellikle plaj ve ormanları büyük alanlar kaplayan Didim gezmek ve tatil yapmak için oldukça zengin seçeneklere sahiptir. Gelin şimdi birlikte merkezde bulunan Didim’de gezilecek tarihi yerler ve plajlara göz atalım.

Didim'de Gezilecek Yerler

Didim’de Gezilecek Yerler

İlginizi çekebilir: Ayvalık gezilecek yerler

Altınkum Plajı

Didimde hangi plaja gidilir? denince adını kumsalındaki altın sarısı kumlarından alan Didim Altınkum Plajı akla gelen ilk plajdır. Bu plaj oldukça popüler ve çoğu zamanda kalabalıktır. Bunun nedenlerinden biri ise oteller bölgesinde yer almasıdır. Altinkum plajı nerede?  Merkeze sadece 2 kilometre uzaklıkta bulunan mavi bayraklı bir halk plajı olan Altınkum Plajı oldukça sığ ve berrak bir denize sahiptir.

Didim Altınkum Plajı ücretlimi? Halk plajı olması nedeniyle herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur. Sadece şemsiye ve şezlong kullanmak isterseniz ücret ödemek durumunda olursunuz. Hafta sonu Altınkum’da denize girmeyi düşünenler sabahın erken saatlerinde harekete geçmeli ki yer bulabilsinler. Ancak yer bulamazsanız da sorun değil çünkü aynı sahilin devamında 1. plaj 2. plaj ve 3. plaj şeklinde adlandırılan üç küçük koya sahiptir. İsterseniz bu plajlarda da denize girebilirsiniz.

Didim'de Gezilecek Yerler

Didim’de Gezilecek Yerler

Apollon Tapınağı

Apollon Tapınağı, Heraion ve Artemis tapınaklarından sonra en büyük 3. antik dünya tapınağıdır. Roma ve Antik Yunan dönemine ait Apollon Tapınağı Zeus’un oğlu olan Apollon’un ismini almıştır. Apollon Tapınağı hangi döneme aittir? Antik kent merkezi olarak da bilinen Didim milattan önce 8. yüzyılda inşa edilen Apollon Tapınağına ev sahipliği yapıyor. Didim’de en çok ziyaret edilen yerlerden biri olan Apollon Tapınağı, Didyma Antik Kenti denediğimde ilk akla gelen yerlerden biridir.

Tapınağın içerisindeki 70 tonluk, tek parça mermer blok görenlerin ilgi odağı olmaya devam ediyor. Dünyanın en büyük mimarı elemanlarından biri olan Apollon Tapınağı 2000 yaşın üzerinde tarihi bir mirastır. Boyutları, benzersiz yerleşim planı, günümüze kadar bu derece iyi korunmuş olmasıyla ziyaretçilerde büyük bir hayranlık uyandırıyor. Bu nedenle Apollon Tapınağı Didim’e gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerler arasında yer almalı.

Apollon Tapınağı saat kaça kadar açık? Sabah 08.30’dan akşam 17.30 saatine kadar Apollon tapınağını gezebilirsiniz. Gişe kapanış saati 17.00 olup her gün açıktır. Apollon Tapınağı giriş ücreti ne kadar? Yetişkinler için kişi başı 50 TL’dir. Müze gezmeyi sevenlerin çıkarttırdığı Müze Kart farklı illerde bulunan müzelerde de geçerli olabiliyor. Peki Apollon Tapınağı müze kart geçerli mi? Gidenlerin en çok Medusa başı kısmından etkilendiği Apollon Tapınağı oldukça büyüleyici bir yerdir. Tapınağa girmek için müze kart kullanabilirsiniz.

Didim'de Gezilecek Yerler

Didim’de Gezilecek Yerler

İlginizi çekebilir: Fethiye gezilecek yerler

Didyma Antik Kenti

Zeus’un ikiz çocukları olan Apollon ve Artemis’ten adını alan Didyma ikiz kardeş anlamına gelir. Miletten gelen kutsal yol ile bağlantılı bir kehanet merkezi olan Didyma aslında bir Antik Kent değildir, kutsal bir mekandır. Didyma Antik Kenti nerede? Aydın’ın il sınırları içerisinde bulunan Didyma antik kenti Didim merkezinde Yenihisar Köyü yakınlarındadır. Merkezden araçla ulaşmanız yalnızca 5 dakika sürer. Merkezden 40 dakikada bir kalkan halk otobüsleri ile gidebilirsiniz.

Didyma Antik Kenti giriş ücreti ise sadece 40 TL’dir. Eğer müze kartınız varsa ücretsiz şekilde girebilirsiniz. Didyma kaça kadar açık? diye sorarsanız Didim Kaymakamlığı Milet Müzesi Müdürlüğü tarafından iletilen yazıda belirtildiği üzere; turizm sezonunun yoğunluğu nedeniyle sabah 09.00’dan akşam 18.00’a kadar açıktır.

Milattan önce 8000 yılına kadar uzanan dünyaca ünlü bu antik kent limandan denize açılmak üzere olan tüccar ve askerlerin fal baktırdığı ve tanrılara adak adadığı yer olarak biliniyor. Mitolojiye göre yılan saçlı olan bu figür kendisine bakanları taşa çevirme gücüne sahiptir. Didim ilçesine adını veren de bu antik kenttir.

Didim'de Gezilecek Yerler

Didim’de Gezilecek Yerler

Milet Antik Kenti

Milet Antik Kenti hakkında bilgi ve efsaneler oldukça fazla. Antik dönemin 7 bilgesinden biri olan Thales gibi birçok filozof millet asıllıdır. Bu nedenle buraya filozoflar kenti de denilmektedir.

Cilalı Taş devrine kadar giden Miletos yapılan arkeolojik araştırmalara göre zamanın en önemli liman kentlerinden biridir. Aynı zamanda ticaret merkezlerinden biri olan Miletos, Büyük Menderes ovasını oluşturan alüvyonlar sebebiyle şu anda deniz seviyesinden 10 kilometre kadar içeride yer alıyor. İçinde bulundurduğu müzesi, tiyatrosu, külliyesi, önemli yapıtları ve kabartmaları ile ziyaret ettiğinizde hayran kalacağınız yerlerden biridir. Milet Antik Kenti hangi ilde? Merkezden araçla 25 dakika kadar bir mesafesi vardır.

Didim'de Gezilecek Yerler

Didim’de Gezilecek Yerler

İlginizi çekebilir: Konya gezilecek yerler

Milet Tiyatrosu

Milattan önce 4. yüzyıla denk gelen ve Helenistik bir kültür mirası olan Milet Antik Tiyatrosu yaklaşık 19.000’den fazla kişiyi aynı anda ağırlayabilme özelliğine sahiptir. Milet antik Tiyatrosu Nerede? Yunan – Roma mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan Milet Tiyatrosu Antik Kent sınırlarındaki akustik özelliğe sahiptir. Uzun yıllardır sahnenin ayakta kalan parçalarının yanı sıra elbette hasar gören yerleri de var. Katlar arasındaki yürüyüş yolları ve galeriler hala belirgin şekilde gözlemlenebiliyor.

Özellikle yaz sezonunda yoğun olan Didim Milet Tiyatrosu yapıtını ziyaret etmek için daha çok tercih ediliyor. 150 metre uzunluğundaki Milet Antik Tiyatrosu sabah 08.30’dan akşam 19.00’a kadar açıktır. Kış sezonunda ise bu saatler sabah 08.30 ve akşam 17.00 arasıdır.

Didim'de Gezilecek Yerler

Didim’de Gezilecek Yerler

Milet Müzesi

Millet Müzesi birçok süs eşyalarına, paralar pişmiş toprak eşyalarına, takılara, kitabelere, keramik eserler ve heykellere ev sahipliği yapıyor. 2011 yılında yenilenen Milet Müzesi yeni yüzüyle hizmet vermeye başlamıştı. Milet Müzesinde tüm antik kentlerden buluntular sergileniyor. Milet Müzesi müze kart geçerli mi? Milet Antik kenti ile aynı bileti kullanarak gezebileceğiniz gibi eğer müze kartınız varsa ücretsiz bir şekilde girebilirsiniz. Müze kartınız yoksa Milet Müzesi giriş ücreti 12 TL’dir.

Didim'de Gezilecek Yerler

Priene Antik Kenti

Milet Antik Kentinden sonra sadece 10 dakika içerisinde ulaşacağınız Priene Antik Kenti resmi olarak Aydın Söke ilçesi sınırlarındadır ancak Milet ile devam eden kutsal yolun doğal bir devamını oluşturan bu Antik Kent Didyma ile başlar. Priene Antik Kenti müze kart geçerli mi? Planlı şehir sisteminin tarihteki öncülerinden biri olan Priene Antik Kenti için müze kart ile giriş yapabilirsiniz. Eğer müze kartınız yoksa Priene Antik Kenti giriş ücreti 15 TL’dir.

Her gün ziyaret edebileceğiniz Priene Antik Kenti yaz ve kış sezonunda açılış ve kapanış saatlerinde değişiklik olabilir. Priene Antik Kenti kaça kadar açık? Yaz sezonunda sabah 08.00’dan akşam 19.00’a kadar açık olan Priene Antik Kenti kış aylarında ise sabah 08.30’dan 17.00’a kadar açıktır.

Didim'de Gezilecek Yerler

Didim’de Gezilecek Yerler

İlginizi çekebilir: Yomra Gezilecek Yerler

Efes Antik Kenti

Didim’de bulunan antik kentlerden biri de Efes Antik kentidir. UNESCO Dünya Mirası eserlerinden biri olan Efes Antik Kenti her yıl ortalama bir buçuk milyon yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret ediliyor. Efes antik kentinin en önemli özelliği nedir? Helenistik dönemden Osmanlı İmparatorluğu’na kadar kesintisiz yerleşime ev sahipliği yapan Efes Antik Kenti 9.000 yıl boyunca tüm aşamalarda önemli bir ticari merkez olma özelliğini sürdürmüştür. Didim’de mutlaka gitmeniz ve görmeniz gereken yerlerden bir tanesi olan Efes Antik Kenti giriş ücreti 120 TL’dir. Selçuk ilçesinin 3 kilometre uzağında bulunan Efes Antik Kenti önemli bir Roma ve Yunan kentiydi.

Efes Antik kentte müze kart geçerli mi? Diğer illerden aldığınız Müze Kart ile Efes Antik kentini ücretsiz şekilde girebilirsiniz. Müze kartınız veya ücretiniz hazır, peki ama Efes Antik Kenti kaça kadar açık? Haftanın 7 günü boyunca ziyaret edebileceğiniz Efes Antik Kenti yalnızca dini bayramların 1 günü öğlene kadar kapalıdır.

Didim'de Gezilecek Yerler

Didim’de Gezilecek Yerler

Akbük Plajı

Didim’e 20 kilometre mesafe uzaklıkta olan Akbük Plajı oldukça sakin bir yazlık bölgesidir. Genellikle emeklilerin kafa dinlemek için sakin bir yaz tatili geçirmek amacıyla tercih ettiği Akbük nüfusunun bir bölümünü hem yaz hem kış kalıcı olarak tercih ediyor.

Didim Akbük denizi nasıl? diye soruyorsanız temiz, yaz aylarında ılık ve sığ bir denize sahiptir. Bembeyaz kumlar ve masmavi bir deniz istiyorsanız Didim Akbük’e mutlaka uğramalısınız. Akbük Plajı halk plajı olduğu için herhangi bir ücret ödenmiyor. Ayrıca İngilizlerin Akbük’te ciddi gayrimenkul yatırımı yaptıklarını biliyor muydunuz?

Didim'de Gezilecek Yerler

Didim’de Gezilecek Yerler

Meryem Ana Evi

Meryem Ana evinde ne var? Hristiyanlar Hacı olmak istediğinde Meryem Ana evlerine giderler. Bu nedenle Meryem Ana Evi Hristiyanlar için kutsal kabul edilir ancak Meryem Ana evine her dinden ve mezhepten insanlar ziyaret ediyor. Hatta burada mumlar yakarak ve küçük mendillere dilekler yazarak bu manevi havayı soluyor. Meryem anaya giriş ücreti ne kadar? Türklerin 10 TL karşılığında girebildiği Meryem Ana evine yabancılar 25 TL karşılığında girebiliyor. Efes’e sadece 6 kilometre uzaklıkta olan Meryem Ana evi Selçuk ilçesinde oldukça sık ziyaret edilen yerlerden biri olmaya devam ediyor.

Didim'de Gezilecek Yerler

Didim’de Gezilecek Yerler

İlginizi çekebilir: İkizdere Gezilecek Yerler

Dilek Yarımadası Milli Parkı

Dilek Yarım Adasında ne yapılır? Kültürel yürüyüşler, dağ bisikleti ve olta balıkçılığı gibi faaliyetleri gerçekleştirmek için Dilek yarımadasını ziyaret etmek çok doğru bir karardır. Didimin 1 kilometre kuzeyinde Kuşadası sınırlarında yer alan bu Milli Park birçok hayvana ev sahipliği yapıyor. Yani Dilek Yarımadası Milli Parkı’na doğal bir hayvanat bahçesi de diyebiliriz. Dilek Yarımadası Milli Parkı kaç lira? Yayaların 2,5 TL karşılığında girebildiği bu parka, yeni faaliyete geçen uygulama ile HGS sahibi araçlar da 10 TL vererek giriş yapabilirler.

Didim'de Gezilecek Yerler

Didim’de Gezilecek Yerler

Bafa Gölü Tabiat Parkı

Doğa ile baş başa kalmayı sevenler için en iyi tercihlerden biri Bafa gölüdür. Bafa Gölü Tabiat Parkı Didim’e gidildiğinde mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Bafa Gölü Didim arası kaç km? Yaklaşık olarak 23 kilometre mesafede bulunan Bafa Gölü Tabiat Parkı yaklaşık 12.000 hektarlık alana sahiptir. Muhteşem manzaraları ile harika fotoğraflar çekinebileceğiniz Bafa Gölünde neler yapılır? Levrek, kefal, yılan balığı gibi farklı balık çeşitlerinin bulunduğu bu gölde balık tutabilir, dağ yürüyüşleri yapabilir, kuş gözlemciliği ve botanik turu yapmayı da tercih edebilirsiniz.

5 adaya ev sahipliği yapan ve bir zamanlar Ege’nin bir parçası olan Bafa Gölü nereler gezilir? Latmos ve Herakliya adında iki küçük Antik Kenti bünyesinde bulunduruyor. Dilerseniz buraları gezebilirsiniz. Peki bu doğa harikası Bafa Gölü Tabiat Parkı giriş ücreti ne kadar? Bu tabiat parkına girişler ücretsizdir.

Didim’de Gezilecek Yerler

Didim’e yolunuz düştüğünde buraları da gezebilirsiniz.

Cennet koyu, Yalıköy, Didim Marina, Akköy, Doğanbey Köyü, Beşparmak Dağları, İncekum Plajı, Manastır Koyu, Haydar Koyu, Taşburun, Saplı Ada, Yediler Manastırı, Cennetköy Plajı, Çamlaraltı Koyu, Heraklia Antik Kenti, Aytepe Barış Parkı, Magnesia Antik Kenti, Satur Plajı, Euromos Antik Kenti, Tavşanburnu Orman Kampı, İmbat Koyu, Sarıkum Plajı, Latmos Antik Kenti kaya mezarları, Didim lunaparkı, Panayır Adası, Faustina Hamamı, Zırtlan deliği, Culin Adasıc Büyük Menderes Dalyanları, Poseidon sunağı, Milet İlyas Bey Külliyesi, Şirince Kökü, Güllübahçe Köyü

Bizi Instagram hesabınızdan takip etmeyi unutmayın.

Bu gönderi için yorumlar kapalı.

deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023 deneme bonusu veren siteler sweet bonanza deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler casino siteleri deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler