Saçlarımda bit var, nasıl kurtulacağım? Evde saçlarınızdaki bitlerden nasıl kurtulursunuz?

Saçlarımda bit var, nasıl kurtulacağım? Evde saçlarınızdaki bitlerden nasıl kurtulursunuz?
Saçlarımda bit var, nasıl kurtulacağım? Evde saçlarınızdaki bitlerden nasıl kurtulursunuz?
28 Kasım 2021

Pandemi döneminde birçok insanın baş belası bitler, özellikle ilkokul çağında kendini göstermektedir. Hemen hemen her insanın en az 1 kere geçirdiği bitlere sonunda çözüm bulduk. Evde saç bitlerine çözüm yöntemleri oldukça pratik. Evde bulunan malzemelerle saçta oluşan bitlerden kısa sürede kurtulabilirsiniz. Lakin saçtaki bitler hakkında en kesin bilgisi sizlere doktorunuz verecektir. Saçlarımda bit var, nasıl kurtulacağım? Evde saçlarınızdaki bitlerden nasıl kurtulursunuz?

İlginizi çekebilir: Ağız çevresi neden sarı olur? Ağız çevresinde sararmaya neden olay durumlar nelerdir?

Saçlarımda bit var, nasıl kurtulacağım? Evde saçlarınızdaki bitlerden nasıl kurtulursunuz?

Bit nedir?

Bir çoğumuzun ilkokul zamanlarında geçirdiği saç biti, her çağda insanlarda olabilecek bir tür saç problemidir. Her üç öğrenciden biri, özellikle uzun saçlı kızlar olmak üzere 3 ila 11 yaş arasındaki çocuklarda oldukça sık görülür. Zaman zaman karşılaşabileceğimiz bitin ne olduğuna kısaca göz atalım.

Sirke adı verilen yumurtalar açık renkli, çam fıstığı şeklinde ve yaklaşık 1 mm uzunluğundadır. Baş bitinin dişileri, bir tür çok dayanıklı yapıştırıcı görevi görerek sirkeleri saçın kökünde biriktirir. Tüm bitlerin yumurtaları 7 gün içinde olgunlaşır ve yumurtadan çıkar. Bir ay boyunca, kişide ortalama olarak 80 ila 300 yumurta bırakabilir.

Bir ila üç milimetre arasında boyutlara sahip olan bitlerin üç farklı çeşidi vardır: Kafa biti, vücut biti ve kasık biti. Birincisi yani kafa bitleri genel olarak en yaygın olanıdır. İkincisi ise vücut bitidir. Bu saç bitinden genellikle ayırt edilemez. Üçünsü olan ise kasık biti, iki türden kesinlikle daha düz bir şekle sahiptir. Dolayısıyla diğer ikisinden ayırt edilmesi kolaydır. Her üç bit türü de zararlıdır.

Saçta bit neden olur?

Hastalığın taşıyıcıları çoğunlukla temel kişisel hijyen kurallarına uymayan ve aylarca duş almayan kişilerdir. Çok uzun zamandır insanların zihninde var olan bitlerin kediler, köpekler, kuşlar ve diğer hayvanlar tarafından taşındığı görüşü yanlıştır. M.Ö. 2.5 milyon yıl öncesine göz attığımızda maymunlardan insanlara bit geçtiği görüldü. O zamandan beri bit hayvandan değişti ve insan biti haline geldi. Saçlarınızda bit oluşması için, saçlarında bit olan birisi ile temas halinde olmanıza gerek yoktur. Bunun birçok nedeni olabilir.

 • Başka birinin kıyafetlerini giymek
 • Başka birinin havlusunu kullanmak
 • Başka birinin iç çamaşırını giymek
 • Başka birinin tarak, saç fırçası vb. saç bakım aksesuarlarını kullanmak
 • Saçında bit barındıran kişi ile temas…

Saçta bit nasıl anlaşılır?

Saç bitinin ana belirtileri kaşıntı ve sirkedir. Tahriş, dikkat etmeniz gereken ilk işaretlerden biridir. Sirke ise küçük beyaz bit yumurtalarıdır. Saç köklerinde bulunurlar ve kafada açıkça görülürler. Saçlarınızı taradığınızda kepek tarzı döküntüler tarağınıza geliyorsa, sirke olabilme ihtimali yüksektir. Bir diğer belirti ise bitlerin saç derisinde yapmış olduğu çizikler ve yaralar. 

Saçtaki bitten nasıl kurtulunur?

Saçlardaki bitlerden kurtulmanın kesin çözümü doktora görünerek saç bitinize uygun bir şampuan ve ilaç önerisi almaktır. Bunun yanı sıra doktordan önce saç tipinize göre evde doğal yöntemler deneyebilirsiniz.

 • Evdeki kıyafetleri ve özellikle saçlarında bit bulunan kişinin eşyalarını 60°C suda bekletin. 
 • Evi komple elektrikli süpürge ile süpürün ve sirke ile yerleri silin.
 • Bitlerden korunmak için şampuanınıza bir miktar çay ağacı yağı koyabilirsiniz.
 • Kişisel hijyeninize özen gösterin.

Saçtaki bitten nasıl kurtulunur?

Saçtaki bit doğal yolla nasıl temizlenir?

Eğerki doktora gitmeye üşeniyorsanız ve evde saç bitlerine çare arıyorsanız, doğru adrestesizini. Başlığımıza başlamadan önce ufak bir hatırlatma geçmek isteriz. Saç bitlerinden tamamen kurtulmak için tavsiye ettiğimiz doğal yöntemleri en az 1 hafta sonra tekrarlamayı unutmayın.

Sarımsak ile bit tedavisi

Saçların bitlerden arınması için en çok tercih edilen yöntemlerden birisi, sarımsaktır. Kabuklarından ayırdığınız 10-15 sarımsağı robottan geçirin. Lapa bir kıvam elde edince saçlarınızın diplerine yedirin. Saç derinizde bekletebildiğiniz kadar bekletin. Daha sonra saçlarınızı yıkayın ve bit tarağı ile saçlarınızı bitlerden arındırın. 

Zeytinyağı ile bit tedavisi

4 çorba kaşığı zeytinyağı ve dilediğiniz bir esansiyel yağını (Çay ağacı yağı, Lavanta yağı, Nane yağı, Okaliptüs yağı, Kırmızı kekik yağı, Muskat yağı, Karanfil yağı…) saç derinize uygulayın. Saç köklerinize zarar vermemek için pamuk tercih edin. Saçlarda yağın 12 saat kalmasını sağlayın. Daha sonra doğal bir sabun ile saçlarınızı durulayın.

Elma sirkesi ile bit tedavisi

Elma sirkesi Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun önerdiği bir kürdür. Bu kürün yapımı ise oldukça basittir. %100 doğal elma sirkesi ise saç diplerinden saç uçlarına kadar iyice masajla yedirin. Yarım saat saçta beklettikten sonra doğal bir sabun ile saçlar sirkelerden arındırılır. Daha sonra yine bit tarağı kullanmayı unutmayınız.

Vazelin ile bit tedavisi

Vazelin cildi yumuşatmanın yanı sıra bitlerden de kolayca kurtulmanızı sağlayacaktır. Saç diplerinize vazelin ile masaj yapın. Daha sonra bit tarağı ile saçlarınızı bitlerden arındırın. Son olarak ise doğal bir sabunla saçlarınızı durulayın. 

Mayonez ile bit tedavisi

Mayonez saçtaki bitin boğularak ölmesini sağlayacaktır. Saç derinizden saç uçlarınıza kadar bolca mayonez uygulayın. Daha sonra duş bonesi saçlarınıza geçirerek bekleyebildiğiniz kadar bekleyin. Son olarak ise doğal bir sabunla saçlarınızı durulayın. 

Saçta bit olması hakkında merak edilen sorular!

Saçta bit olması hakkında merak edilen sorular!

Saçlarınızı bitler istila ettiyse ve cevabını bulamadığınız sorular ile başbaşaysanız sizlerin akıllarındaki soru işaretlerine çözüm buluyoruz. Cemre.com ekibi olarak saçlarınızdaki bitler hakkında birçok sorunun cevabını bulduk.

Saçta bit olmadan sirke olur mu?

Bit yumurtalarına genel olarak sirke adı verilmektedir. Sirkeler küçük beyaz bit yumurtalarıdır. Saçta öncelikle sirkeler var olmaktadır. Daha sonra sirkeler yumurtalarından çıkarak bit oluşturur.

Saçta bit nasıl oluşur?

Başka birinin kıyafetlerini giymek, başka birinin havlusunu kullanmak, başka birinin iç çamaşırını giymek, başka birinin tarak, saç fırçası vb. saç bakım aksesuarlarını kullanmak, saçında bit barındıran kişi ile temas etmek bitin saçınızda var olmasının başlıca nedenlerinden birisidir.

Saçta bit yok ama sirke var

Sirkeler, bitin yumurtalarıdır. Henüz saçlarınızda tam anlamıyla bit oluşmamışken eczaneden bit ilacı alıp kullanım talimatlarına göre saçlarınıza uygulamayı unutmayınız.

Saçta bit varsa ne yapılmalı?

Saçta bit var ise, doğal çözüm istiyorsanız mayonez kullanıp saç bonesi üzerine örtebilirsiniz. Evde doğal yöntemler denemek istemiyorsanız, doktora başvurarak ilaç tavsiyesi alabilirsiniz.

Bit saçtan düşer mi?

Bitler saç derisinde kan emmek için vardır. Işıktan uzaklaştıkları için kolay kolay yere düşmezler. Lakin birçok insan saç kıllarını hareket ettirdikçe bitlerin yere düşeceğinden söz ediyor.

Saça bit gelmemesi için ne yapılır?

Saçlara bit gelmemesi için kişisel hijyeninize özen göstermelisiniz. Bunun yanı sıra, saçlarında bit olan birisi ile temas halinde olmamanız gerekmektedir. Kişisel eşyalarınızı bir başkası ile paylaşmamaya özen gösterin.

Saçta bit için hangi doktora gidilir?

Saçlarda oluşan bitler için kesin çözüm arıyorsanız, iyi bir hastanenin Dermatoloji uzmanına görünebilirsiniz.

Bit öldürür mü?

Bitin ölüme yol açtığı herhangi bir yerde yazmamaktadır.

Bit saçta kendiliğinden oluşur mu?

Saçlarda oluşan bitler kendiliğinden oluşmaz. Saçlarınıza bit bulaşabilmesi için direkt temas gerekmektedir. 

Bit saçta kaç gün yaşar?

Kişisel eşyalar üzerinde 10 gün canlı kalabilen bitler, insan derisinde 2-3 gün dayanabilmektedir.

Bit saçtan kendiliğinden gider mi?

Bitler kendiliğinden gitmezler. Acil önlem alınmadığı takdir de tüm aileye bulaşabilmektedir. 

Bit saçtan kaç günde çıkar?

Sirkeler genel olarak 10 gün içerisinde yumurtalarından çıkar. Daha sonra ortalama 11 gün içerisinde olgunlaşarak bit görünümünü alırlar.

Boyalı saçta bit olur mu?

Ne yazıkki bitler saçlarınızın boyalı veya boyasız olduğu ile ilgilenmiyorlar. Onların tek işlevi saç derinizden kan emmek.

Zeytinyağı saçta bit yapar mı?

Zeytinyağ içerdiği mineraller ile saçların güçlü ve sağlıklı uzamasına yardımcı olmaktadır. Bit sanıldığı gibi kediler ve köpeklerden bulaşmayacağı gibi zeytinyağından da bulaşmamaktadır.

Saçtaki bit sinek ilacıyla ölür mü?

Sinek ilacı bit öldürmez.

Bit şampuan saçta ne kadar bekletilmeli?

Genel olarak bit şampuanları etkilerine göre ayrılmaktadır. Genel olarak bit şampuanlarının saçta 15 dakika kalması önerilmektedir. Lakin siz yinede kullanacağınız bit şampuanının kullanım talimatlarını okuyunuz. 

Uzun saçta bit nasıl temizlenir?

Vazelin cildi yumuşatmanın yanı sıra bitlerden de kolayca kurtulmanızı sağlayacaktır. Saç diplerinize vazelin ile masaj yapın. Daha sonra bit tarağı ile saçlarınızı bitlerden arındırın. Son olarak ise doğal bir sabunla saçlarınızı durulayın. 

Saçta bit varken boya yapılır mı?

Birçok boya içerdiği kimyasallar nedeniyle bitleri öldürme etkisine sahiptir. Lakin sirkelere herhangi bir etkisi yoktur. Dolayısıyla saçlarınızdan bit ve sirkeleri arındırdıktan sonnra boya kullanınız.

Saçtaki bit yumurtaları nasıl yok edilir?

Saçta sirke var ise, doğal çözüm istiyorsanız mayonez kullanıp saç bonesi üzerine örtebilirsiniz. Evde doğal yöntemler denemek istemiyorsanız, doktora başvurarak ilaç tavsiyesi alabilirsiniz.

Bit saçta yara yapar mı?

Bitler saçlarda kan emmek için vardır. Dolayısıyla saçlarda yara yapacağı gibi ufak çaplı kanamalara da neden olabilmektedir. 

Bit ilacı sirkeyi öldürür mü?

Bit ilaçları sirkeyi ve bitleri öldürmek için kullanılmaktadır. Maksimum etki için kullanım talimatlarına uygun hareket edin.

Bit temizlendikten sonra kaşıntı devam eder mi?

Saçlarınızdaki bit ve sirkelerden emin bir şekilde arındığınızı düşünüyorsanız, bitlerin saç derinizde oluşturduğu yaralar ve çizikler kaşınıyor olabilir. İşi riske atmamak adına doktora başvurunuz. 

Sirke kaç gün içinde bit olur?

Bit yumurtaları adı verilen sirkeler ortalama 10 gün içerisinde bit halini almaktadır.

Bitlenmek sağlıklı mı?

Halk arasında bitlenmek sağlıklı olarak görülsede bitlenmek sağlıklı değildir.

Biti evden nasıl temizlenir?

 • Evdeki kıyafetleri ve özellikle saçlarında bit bulunan kişinin eşyalarını 60°C suda bekletin. 
 • Evi komple elektrikli süpürge ile süpürün ve sirke ile yerleri silin.
 • Bitlerden korunmak için şampuanınıza bir miktar çay ağacı yağı koyabilirsiniz.
 • Kişisel hijyeninize özen gösterin.

Bit derinin içine girer mi?

Bitler derinize ve saç tellerinize tutunarak kan emmektedir. Saç derisinin içine girmez.

Bit sirkesi gözle görülür mü?

Bitin yumurtaları olan sirkeler gözle görülebilmektedir. 

Bit ne renk olur?

Saç tellerine tutunan bitler genel olarak susam boyutundadır ve gri ya da ten rengindedir.

Bit yastıkta ne kadar yaşar?

Bitler cansız ortamda 10 gün yaşadığı iddia ediliyor. Yanlız bu iddialara zıt olarak ise bazı kesimlerde sadece 48 saat kaldığını ifade ediyorlar.

Bit çarşafta ne kadar yaşar?

Bitler cansız ortamda 10 gün yaşadığı iddia ediliyor. Yanlız bu iddialara zıt olarak ise bazı kesimlerde sadece 48 saat kaldığını ifade ediyorlar.

Bit ses çıkarır mı?

Bitler kendi halindeyken ses çıkartmamaktadır. Lakin iki parmak arasında sıkıldığında ‘Çıt’ sesi duymanız mümkündür.

İlginizi çekebilir: Ceviz ile öksürük tedavisi mümkün mü? Öksürüğe iyi gelen ceviz kürü nasıl hazırlanır?

Bu gönderi için yorumlar kapalı.

deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023 deneme bonusu veren siteler sweet bonanza deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler casino siteleri